Stručná charakterizace specializace

 Anorganická chemie

Anorganická chemie jako obor existuje od 19. století a zabývá se syntézou, strukturou, složením, vlastnostmi a chováním prvků a jejich sloučenin (s výjimkou většiny sloučenin uhlíku a některých sloučenin křemíku) kam patří materiály "neživé přírody" tj. kovy a jejich slitiny, sloučeniny nekovových prvků, minerály a organokovové sloučeniny. Vychází z obecných poznatků o struktuře anorganických molekul, metodách jejich syntézy a strukturní analýzy, empirických vztazích mezi strukturou a chemickým chováním a v neposlední řadě z metod výpočetní chemie. Zabývá se přípravou nových anorganických sloučenin a charakterizaci jejich struktur a vlastností založených na aplikacích nejmodernějších fyzikálně-chemických metod (strukturní analýza, spektrální metody, termické vlastnosti, potenciometrie, UV-VIS a NMR spektroskopie a rentgenová difrakce).

Cílem studia je připravit absolventy, kteří mají hluboké znalosti základních chemických disciplín a získali dobrý přehled ve specializovaných oblastech syntézy komplexních sloučenin kovů, sloučenin nekovových prvků, anorganických porézních materiálů, nanočástic kovů a slitin, teoretických výpočtů a široké palety charakterizačních fyzikálně-chemických technik. Absolventi získají schopnosti se dobře orientovat ve výsledcích současného moderního výzkumu anorganické chemie, aplikovat nabyté vědomosti a znalosti a sami se aktivně zapojit do výzkumu a vývoje ve všech oblastech souvisejících s chemií anorganických sloučenin.

Materiálová chemie

Materiálová chemie je významnou součástí skupiny materiálových věd, jejichž rozvoj a výsledky mají bezprostřední dopad do všech oborů výrobních činností a nových technologií. Studium vlastností materiálů a jejich využití je spojeno s lidskou činností od pradávna a objevování nových materiálů s lepšími vlastnostmi je motorem materiálního a technického pokroku společnosti. Od původních empirických metod zpracování přírodních materiálů lidstvo dospělo k dnešnímu stavu, kdy můžeme cíleně připravovat kovové, keramické, polymerní, polovodičové, hybridní a nanostrukturované materiály s předem určenými vlastnostmi. Toho je dosaženo na základě detailního poznání vztahů mezi elektronickou a atomovou strukturou, mikrostrukturou a morfologií na straně jedné a fyzikálními a chemickými vlastnostmi daného materiálu na straně druhé. Ovlivněním struktury při zpracování je pak dosaženo požadovaných vlastností výrobku. Syntetická materiálová chemie úzce navazuje na příbuzné chemické disciplíny, jako je anorganická, organická a makromolekulární chemie a v poslední době i biochemie. Studium materiálových vlastností je založeno na poznatcích matematiky, fyziky, fyzikální a analytické chemie. Výsledky výzkumu materiálové chemie jsou pak využity v různých výrobních oborech od chemického průmyslu, elektrotechniky a strojírenství přes stavebnictví až po medicínu a ovlivňují rozvoj celé společnosti.

Cílem studia je připravit absolventy, kteří mají dobré znalosti základních chemických disciplín a získali dostatečný přehled ve specializovaných oblastech syntézy pokročilých kovových a nekovových anorganických materiálů, nanomateriálů, polymerních materiálů, teoretických výpočtů a široké palety charakterizačních fyzikálně-chemických technik. Absolventi získají schopnosti se dobře orientovat ve výsledcích současného moderního výzkumu materiálové chemie, aplikovat nabyté vědomosti a znalosti a sami se aktivně zapojit do výzkumu a vývoje ve všech oblastech souvisejících s chemií materiálů.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info